/ od /   Uncategorized / 0 komentárov

Skúšky vlôh stavačov, Hájske 22.4.2023

Dňa 22.4.2023 sa za slnečného počasia uskutočnili plánované skúšky vlôh stavačov v Hájskom, ktoré usporiadal KCHHS. Prihlásených bolo 15 psov so svojimi vodičmi. Ráno sa aj všetkých 15 dvojíc dostavilo na nástup pred poľovníckou chatou v Hájskom. Zastúpenie plemien bolo nasledovné: 10x Nemecký hrubosrstý stavač(NDS), 1x Pudelpointer(PP), 1x Slovenský hrubosrstý stavač (SHS), 1x Wajmarský krátkosrstý stavač(WKS) a 2x Maďarský krátkosrstý stavač (MKS). Posudzoval rozhodcovský zbor delegovaný ústredím Slovenského poľovníckeho zväzu. Hlavným rozhodcom bol Miroslav Rigo, asistovali mu jeho kolegovia Ladislav Manczal, Ján Kolenič a Patrik Hudec. Po vylosovaní štartovných čísel a rozdelení do dvoch skupín sa všetci odobrali do terénu, kde psi predviedli svoje vrodené vlohy a vodiči súhru zo svojimi zverencami. Nakoľko bol revír dobre zazverený, každý pes mal možnosť predviesť svoje kvality pri zajacovi a niektorí mali možnosť vystaviť aj divých bažantov. Ostatní , ktorí nemali tú možnosť, bol im rozhodcom vyložený komorovaný bažant. Skúšky prebiehali po celý deň v dobrej priateľskej nálade a zúčastnení si odniesli pozitívne dojmy a nové skúsenosti. Ako to už býva, niektorým dvojiciam sa darilo lepšie a niektorým menej. Úspešne skúšky ukončilo 14 dvojíc z toho 10 dvojíc v I. cene, jedna dvojica v II. cene, tri dvojice v tretej cene a jedna dvojica neobstála.

Najlepšie sa darilo domácej dvojici Jozef Popelka so sučkou Ella Jäger Bunder, ktorí získali 184 bodov. Suka krásne pracovala pre svojho vodiča a bola evidentná ich vzájomná súhra. Na druhom mieste sa umiestnil už štvorročný pes Fin vom Holstef s vodičom Milanom Hrnčárom. Tretie miesto obsadil opäť Jozef Popelka so svojim druhým psom Ello Jäger Bunder.

Celkovo treba úroveň skúšok hodnotiť veľmi vysoko. Obrovská vďaka patrí domácim poľovníkom z PZ Járč Hájske, ktorí nám už po niekoľkýkrát poskytli vynikajúce zázemie. Je radosť robiť skúšky v takomto revíri. Poďakovanie patrí aj Martinovi Zaťkovi a jeho dcére, ktorí zhotovili dostatok fotografií ktoré nájdete v galérií.

1 Ella JägerBunder Jozef Popelka NDS I. cena 184 b.
2 Fin vom Holstef Milan Hrnčár NDS I. cena 179 b.
3 Ello JägerBunder Jozef Popelka NDS I. cena 179 b.
4 Cserenci Karina Mgr. Gabriel Skladan NDS I. cena 174 b.
5 Kali z Marianskej záhrady Martin Zaťko WKS I. cena 172 b.
6 Dayra Dolný Váh Ing. Dominika Mentová MKS I. cena 172 b.
7 Laky Zálužské Lesy Pavol Verai NDS I. cena 170 b.
8 Karma Artemis Morávia Boris Pápeš MKS I. cena 168 b.
9 Gaston od Hudeca Anton Konde NDS I. cena 165 b.
10 Gria De Marcos Hunter Boris Horník NDS I. cena 163 b.
11 Grea De Marcos Hunter MVDr. Matúš Marko NDS II. cena 149 b.
12 Aligator Ainehtur Ing. Michal Urban PP III. cena 153 b.
13 Fabio Danibull Matúš Hajduk SHS III. cena 146 b.
14 Greta zo Splavu z Hosté Miroslav Cimprík NDS III. cena 140 b.
15 Clea Jasovské lesy Marián Ikréni NDS Neobst., 0 vystavovanie

SHARE THIS